Шкідливі наслідки та профілактика тютюнопаління
В наш час тютюнопаління залишається однією з найсерйозніших медикосоціальних проблем і найбільш поширеною у всьому світі шкідливою звичкою. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм і здоров’я людей. Всі форми споживання тютюну, включаючи паління сигарет, сигар, трубок, жувального або нюхального тютюну і на сьогодні існуючих альтернатив звичайним сигаретам-вейпів та електронних сигарет, у тому числі популярних серед молоді так званих «одноразок», а також вплив продуктів його згоряння на тих, хто не палить (пасивне або вимушене паління), значно підвищують захворюваність і передчасну смертність, що спричиняються більш як 20-ма різними хворобами. Але на даний час куріння сигарет промислового виробництва досі залишається найбільш поширеним способом вживання тютюну в Україні.
Більшість людей, які вживають тютюн, розпочинають палити в юному віці, що викликає швидше формування нікотинової залежності та ускладнює відмову від куріння у старшому віці. З часом у курців, розвивається не лише психологічна, а й фізична залежність від нікотину. Ризик виникнення захворювань залежить як від кількості випалюваних сигарет, так і від тривалості паління. Смертність від серцево-судинних захворювань серед курців в 2 рази вища, ніж серед тих, хто не палить. Також, паління спричиняє 30% всіх випадків смерті від онкологічних захворювань і 90% всіх випадків захворювання раком легень. Тютюнопаління також збільшує ризик розвитку інших форм рака: ротової порожнини, глотки, гортані, стравоходу, підшлункової залози, нирок, сечового міхура, шийки матки. Діти курців мають значно гірші імунологічні показники і тому вони більш схильні до частих вірусних та бактеріальних інфекцій. У жінок, які палять і застосовують оральні контрацептивні засоби, ризик розвитку мозкового інсульту, в 20 разів вище ніж у жінок, що не палять. Паління жінок під час вагітності спричиняє не тільки збільшення частоти ускладнень вагітності і випадків внутрішньоутробної смерті плода, зростання ризику викиднів і зниження маси тіла новонароджених, але й позначається на здоров'ї дитини протягом перших 7-9 років життя відставанням психічного і фізичного розвитку.
Кожен курець повинен знати усвідомлювати ризики для власного здоров’я та здоров’я його близьких пов'язані з палінням. Виділяють такі наслідки:
- найближчі наслідки: задишка, загострення бронхіальної астми, шкода під час вагітності, безплідність, тахікардія, підвищення артеріального тиску;
- віддалені наслідки: інфаркт міокарда, мозковий інсульт, рак легенів та інших органів, хронічні обструктивні захворювання легень (хронічний бронхіт та емфізема), стійка втрата працездатності і необхідність сторонньої допомоги;
- ризик для присутніх (пасивні курці): підвищення ризику розвитку раку легень і серцево-судинних захворювань у дружини/чоловіка; підвищення ризику розвитку дітей з недостатньою вагою; синдром раптової дитячої смерті, респіраторні інфекції, хвороби середнього вуха в сім'ях, де палить один із батьків.
Будьте обачні та обережні, піклуйтеся про своє здоров’я та своїх близьких.
Баштанське районне управління
Головного управління
Держпродспоживслужби
в Миколаївській області