Інгульська сільська рада
Баштанський район Миколаївська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Хвороба Лайма або хвороба яку переносять кліщі

Дата: 14.05.2024 16:48
Кількість переглядів: 69

 

Фото без опису

 Хвороба Лайма (також відома як системний кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз, бореліоз) – інфекційне, природно-вогнищеве, трансмісивне захворювання, для якого характерними є ураження нервової системи, серця та опорно-рухового апарату. Хвороба відноситься до групи бактеріальних зоонозів та спричинена бореліями, які потрапляють в організм людини, як правило, при укусі іксодового кліща або при потраплянні випорожнень кліща на шкіру та наступною їх контамінацією. Для хвороби Лайма характерна певна сезонність. Основний період спалаху хвороби – з травня по жовтень, коли збільшене проведення часу на природі, підвищена сезонна активність кліщів (найбільша активність з квітня по червень та з серпня по жовтень).

       Хвороба Лайма діагностується на основі симптомів (наприклад - висипання) та можливості контакту з інфікованими кліщами. Лабораторне тестування корисне, якщо використовується правильно та проводиться за допомогою перевірених методів.

Зараження відбувається різними шляхами:

- Трансмісивним шляхом при укусі кліща - кліщ пробиває в шкірі крихітний отвір своїм хоботком, прикріплюючись до хазяїна. Кліщі мають тенденцію фіксуватися на важкодоступних ділянках, таких як шкіра голови, пахви та пах. Зазвичай, достатньо аби кліщ був прикріплений до шкіри на 36-48 год, аби передати бактерії. Більших дорослих кліщів легко помітити, і більшість людей можуть видалити їх відносно швидко. Однак молоді кліщі ледь помітні і можуть залишатися непоміченими.

- Контамінація - при попаданні випорожнень кліща на шкіру, з наступним їх втиранням при розчісуваннях. У разі розриву кліща, при неправильному його видаленні, збудник може потрапити в рану. Укуси кліщів можливі також у межах міста, при знятті кліщів з тварин.

- Можливе зараження при вживанні сирого козиного або коров’ячого молока інфікованих тварин.

Інкубаційний період триває від 2 до 30 днів. Симптоми, за наявності яких необхідно терміново звернутися до лікаря: гарячка, головний біль, втома, характерний шкірний висип, так звана ізольована мігруюча еритема.

Клініка захворювання залежить від стадій:

Стадія 1: Ранні ознаки - початкові симптоми характерні для синдрому інтоксикації (нудота, біль у м’язах та суглобах, гарячка, втома, сонливість, головний біль). Одним з найтиповіших симптомів є ураження шкіри, а саме характерна для хвороби Лайма мігруюча еритема. Мігруюча еритема – це висип, який часто з’являється на ранній стадії, на 3-30 день після розвитку інфекції. Висип виникає у 70-80 % людей на хворобу Лайма. Зазвичай починається як невелика червона ділянка, яка розширюється протягом кількох днів, в кінцевому підсумку досягає діаметра 30 см, іноді до 60 см і більше, можливий синюшний відтінок. Краї висипу можуть бути злегка піднятими, еритема може втратити свій колір в центрі, надаючи їй вигляд «бичачого ока», зазвичай починається на місці укусу кліща, хоча може з’явитися в інших місцях. Залежно від тону шкіри людини, висип може бути не дуже помітним, а може і зовсім не виникати.

Стадія 2: Пізні симптоми - інші симптоми можуть з’явитися навіть через декілька місяців після укусу кліща. Вони включають: головний біль, ригідність м’язів потилиці, додатковий висип, лицьовий параліч – втрата м’язового тонусу з однієї або обох сторін обличчя, артрит і набряк у суглобах, біль у м’язах, сухожиллях і кістках, оніміння або поколювання в руках або ногах, прискорене серцебиття. Ці симптоми можуть зникнути без лікування протягом кількох тижнів або місяців. Однак у деяких людей розвивається хронічна хвороба Лайма. У близько 60 % людей, які не отримують лікування від захворювання, виникають повторні епізоди артриту з сильним набряком, особливо у великих суглобах.

        Рекомендації щодо попередження укусів кліщів:

- прикривайте шкіру під час прогулянок особливо у лісопаркових зонах;

- використовуйте репелент від комах на одязі та шкірі;

- найкраще ходити на вільних від рослинності доріжках, коли це можливо;

- одягайте світлий одяг, щоб кліщів було легше побачити та видалити;

- виходячи з лісу або парку необхідно добре оглянути себе на наявність кліщів на одязі або шкірі.

        Як виявити і видалити кліща - попередньо, на 30-60 хв. накрити кліща ватою, змоченою будь-якою олією. Візьміть кліща якомога ближче до шкіри. Пінцетом необхідно захопити голову кліща біля краю хоботка. Повільно потягніть вгору, обережно, щоб не стиснути чи не розчавити кліща. Утилізуйте його, коли ви його видалили. Очистіть місце укусу антисептиком або водою з милом.

Важливо!

Укуси кліщів не завжди болючі. Ви можете не помітити кліща, якщо не побачите його на своїй шкірі.  Регулярно перевіряйте, чи немає кліщів на одязі та шкірі, а також на дітях і домашніх тваринах після перебування на вулиці.

В разі укусу кліщем бажано якнайшвидше звернутися в інфекційне відділення. Виявлення хвороби за ранніми клінічними проявами відіграє важливу роль в подальшому лікуванні та одужанні.

                                                                  Баштанське районне управління

                                                                   ГУ Держпродспоживслужби

                                                                   в Миколаївській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора