ОБЕРЕЖНО-БОТУЛІЗМ!

Дата: 14.09.2023 08:24

Ботулізм — це інфекційне захворювання, дуже тяжке; як правило, виникає на фоні повного благополуччя (здоров’я).
При отруєнні в першу чергу страждає нервова система. Збудник ботулізму-мікроб (паличка ботулізму) при відсутності кисню та сприятливій температурі виділяє сильнодіючий токсин, який є найтоксичнішим з усіх відомих бактеріальних токсинів.
При сприятливих умовах паличка ботулізму переходить в спорову форму, яка широко поширена в навколишньому середовищі людини та знаходиться в ґрунті, на фруктах, овочах та грибах, у водоймищах, в кишковому тракті деяких тварин та риб. Зовнішньо доброякісні продукти становляться причиною ботулізму, якщо в них потрапляє збудник, вони пройшли недостатню термічну обробку чи погане просушування, була недостатня концентрація солі, цукру, кислот та інших консервантів, створення анаеробних (безкисневих) умов та довгого зберігання в теплі.

Основною причиною захворювання  є продукти домашнього приготування — овочеві, грибні, м’ясні, рибні консерви, сирокопчені окости, солена, в’ялена та копчена риба. Потрапляння збудника в продукти можливе на різних етапах виготовлення вище вказаних продуктів в домашніх умовах, при невиконанні ряду гігієнічних вимог: неякісному очищенні та промивці риби, овочів, фруктів перед консервуванням, необережному видаленні кишечника при/після розробці туші.

Профілактика ботулізму при виготовленні та вживанні рибних продуктів, грибних та овочевих консервів включає в себе комплекс правил, головними з яких є:
— захист риби від потрапляння збудника: рибу, яку тільки піймали, негайно охолоджують або заморожують, перед посолом необхідно обережно випотрошити рибу, щоб не порушити цілісність кишкового тракту, не забруднити м’язи риби його вмістом;
— посол риби проводити тільки в охолодженому стані при температурі не більш як +4°C, дотримуватися технології приготування, оскільки при концентрації повареної солі більше 10% зупиняється виділення ботулотоксину;
— ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;
— не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;
— не купуйте копчену, солену та в’ялену рибу на стихійних ринках, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;
— їсти грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення, так як технологія та рецептура виготовлення продуктів промислового виробництва розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням лабораторного контролю.

Як правило, клінічні прояви починаються через 36 годин. Першими симптомами є загальна слабкість, головний біль, відчуття «туману» або «сітки» перед очима, подвоєння в очах. Потім наступає параліч м’язів язика, гортані, що може призвести до смерті. Температура тіла
може бути нормальною або навіть зниженою.

При перших проявах захворювання негайно викликайте лікаря .

Для збереження здоров’я пропонуємо утриматися від придбання в’яленої чи копченої в домашніх умовах риби та м’яса, консервів домашнього виготовлення в місцях стихійної торгівлі