Інгульська сільська рада
Баштанський район Миколаївська область
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Як зменшити забруднення водойм

Дата: 19.05.2023 15:02
Кількість переглядів: 521

Фото без опису

Як зменшити забруднення водойм

 

Серед найбільш поширених видів забруднення водойм, зокрема і річок, можна виділити такі:

Сільськогосподарське забруднення. Аграрний сектор використовує близько 70% поверхневих водних запасів Землі та є серйозним забруднювачем води. Щоразу, коли йде дощ, добрива, пестициди й тваринні відходи з ферм вимивають поживні речовини та патогени, бактерії й віруси у водойми. Саме таке забруднення, викликане надлишком азоту й фосфору у воді або повітрі, викликає токсичне цвітіння водоростей, що є розповсюдженою проблемою у всьому світі.

Забруднення від каналізації та стічних вод. Цей вид забруднення включає будь-яку воду, яка попередньо була використана домогосподарствами (наприклад, після користування душем) та від комерційної, промислової та сільськогосподарської діяльності. Також сюди відносять стічні води після дощу, оскільки потоки води після злив переносять дорожні солі, нафту, жир, хімічні речовини й сміття з непроникних поверхонь у водні шляхи.

Забруднення нафтою. Цей вид забруднення стосується не лише великих розливів нафти в річках, морях та океанах. Сюди також відносять забруднення «від споживачів», які щодня використовують бензинові та дизельні авто. Уже доведено, що майже половина з близько 1 млн тонн нафти, яка щорічно потрапляє в морське середовище, надходить не з танкерних розливів, а з наземних джерел, як-от фабрики, ферми й міста.

Забруднення радіоактивними речовинами. Радіоактивні відходи можуть зберігатися в навколишньому середовищі тисячі років, що робить їх захоронення серйозною проблемою. Вони утворюються не лише від роботи атомних електростанцій, а й від видобутку урану, виробництва та випробування військової зброї, а також університетами та лікарнями, що використовують радіоактивні матеріали для досліджень і медичних цілей.

Вода є одним з найважливіших природних ресурсів, і в наших силах запобігти її забруднення. Незначні зміни в звичках, наприклад, застосування натуральних чистячих засобів замість токсичних хімікатів будинку, вирощування дерев і квітів в саду, можуть зіграти величезне значення. Для більш масштабних змін намагайтеся не замовчувати факти скидів брудних стоків підприємств у місцеві водойми. Будь-яка дія може призвести до позитивного результату.

Зміна звичок по веденню домашнього господарства

1. Використовуйте якомога менше хімічних засобів при прибиранні будинку. Цей простий крок може значно вплинути на ситуацію. Використання таких токсичних хімікатів, як відбілювач або аміак, не тільки шкідливо для водних ресурсів, але у них просто немає необхідності. Натуральні чистячі засоби також ефективні для догляду за домашнім господарством, але вони не шкодять навколишньому середовищу і водних ресурсів планети.

 • Агентство з захисту навколишнього середовища США (The Environmental Protection Agency , EPA) публікує список чистячих засобів (і інших речовин), які визнані «зеленими», тобто екологічно безпечними, вони не забруднюють водні ресурси.
 • Такі розповсюджені речовини, як оцет і питна сода, можна використовувати для прибирання будинку, починаючи від миття вікон, закінчуючи чищенням кахельної плитки в ванній кімнаті, вони абсолютно не токсичні.

2. Утилізуйте відходи правильно. Ніколи не зливайте в каналізацію відходи, які не розкладаються. Коли ви користуєтеся токсичними речовинами, такими як фарбами або аміаком, прийміть заходи щодо їх правильної утилізації. Якщо ви не знаєте, як їх правильно утилізувати, проконсультуйтеся у пункті збору небезпечних відходів або пошукайте інформацію в інтернеті. Ось список деяких речовин, які ніколи не можна зливати в каналізацію:

 • Фарби
 • Моторне масло
 • Розчинники та очищувачі
 • Аміак
 • Хімікати для басейну

3. Не змивайте ліки в каналізацію. Ліки зроблені з речовин, які можуть виявитися шкідливими для навколишнього середовища. Якщо у вас є прострочені ліки, здайте їх в пункт прийому небезпечних відходів, наприклад мобільні пункти прийому – «Екомобілі».Так ліки не потраплять у водойму, не заподіють шкоди людям і тваринам. 

4. Не змивайте сміття в каналізацію. Змиваючи в унітаз такі предмети, як памперси, вологі серветки, пластикові аплікатори від тампонів, ви можете створити проблеми з каналізацією. До того ж ці предмети будуть засмічувати річки і озера, а це може погубити риб та інших річкових і морських мешканців. Замість змивання таких предметів в унітаз, просто викиньте їх у смітник.

 • Ви можете використовувати тканинні підгузники, туалетний папір із вторинної сировини, біорозкладані тампони, щоб максимально скоротити предмети, які в кінцевому підсумку опиняються на звалищі.

5. Економте якомога більше води. Економія води дуже важлива для збереження водних ресурсів планети. Очищення питної води і води для ведення домашнього господарства вимагає багато зусиль та енергоресурсів, тому економте якомога більше води, особливо під час посухи. Ось деякі корисні звички, які допоможуть вам економити воду:

 • Приймайте душ замість ванни, так як ванна вимагає більше води.
 • Вимикайте крани, коли ви не користуєтеся водою, наприклад, коли чистите зуби.
 • Не заливайте галявину. Вимикайте автополив в дощові дні.
 • Поливайте город до сходу сонця або після його заходу, щоб уникнути випаровування, що призводить до нераціонального використання води.

6. Намагайтеся не використовувати пластик. Так як пластик не біорозкладаний, він накопичується в річках, озерах, морях, тому що йому більше нікуди подітися. Наприклад, Велика тихоокеанська сміттєва пляма, або Східний сміттєвий континент, або Тихоокеанський «мусороворот» – сміття, що накопичився в Тихому океані. Сміття, що забруднює річки, моря і озера, завдає шкоди морським мешканцям і людям. По можливості, використовуйте скляні контейнери або тканинні пакети замість пластику.

Підтримка садової ділянки екологічно чистим

1. Не використовуйте пестициди і гербіциди. Ті хімікати, які ви розпорошуєте в городі, потрапляють у грунт і просочується у воду. Забруднена вода чинить негативний вплив на навколишнє середовище і на людей, які від неї залежать. Використовуйте натуральні засоби для боротьби з шкідниками і бур’янами.

 • Застосовуйте органічні методи рослинництва і знаходьте безпечні способи боротьби з шкідниками. Наприклад, багато шкідників бояться звичайного розчину мила і води.
 • Вирощуйте місцеві види рослин, вони виведені з посиленою здатністю чинити опір саме місцевим шкідників. Рослини, виведені в інших регіонах, більш схильні до хвороб.

2. Міняйте бетонні покриття на газони. Коли будинок оточений бетонною плиткою і іншими подібними покриттями, стоки відпрацьованої води просочуються в грунт замість того, щоб рівномірно розподілятися по великій поверхні. Звичайно, двір викладений плиткою красиво виглядає, скорочує зусилля на регулярний догляд за газоном, але пам’ятайте, що галявина навколо будинку набагато корисніше для навколишнього середовища.

3. Запобігайте ерозії ґрунту. Коли грунт піддається ерозії і руйнується, потрапляючи у річки і озера, хімічні речовини розчиняються у воді, створюючи проблеми рослинам і тваринам. Наприклад, коли рівень фосфору у воді різко підвищується, це приводить до бурхливого цвітіння водоростей, а це в свою чергу, може знищити популяцію риб. Щоб запобігти ерозії грунту, висаджуйте більше дерев, кущів і трави. Коріння рослин утримують грунт від руйнації і потрапляння у воду.

4. Збирайте і компостуйте садові відходи. Якщо відходи зберігати як попало, вони можуть потрапити в каналізацію, канави, потічки. Навіть якщо ваші відходи не містять гербіцидів і пестицидів, велика кількість гілок, листя, скошеної трави можуть перенаситити воду поживними елементами.

 • Зберігайте компост в ящику чи бочці, щоб компост не розмивався по ділянці.
 • Використовуйте газонокосарку з мульчуванням замість газонокосарки з мішком для збору трави. Газонокосарку з мульчуванням додає натуральний шар компосту на вашій галявині, до того ж вам не треба мати справу з утилізацією скошеної трави.
 • Правильно утилізуйте садові відходи та скошену траву.

5. Слідкуйте за станом вашої машини. Якщо в машині підтікає бензин або інші рідини, пам’ятайте, що вони потрапляють в грунт. Регулярно проводьте техогляд машини, своєчасно ліквідуйте всі несправності.

 • На додаток до вищесказаного, не забувайте правильно утилізувати моторне масло замість того, щоб просто виливати його в каналізацію.

 

Якщо ви живете недалеко від місцевого водного джерела, ви багато чого можете зробити для того, щоб захистити його від забруднення. Дізнайтеся, чи організовуються суботники по прибиранню прилеглих до водойми територій, обов’язково беріть участь у такій прибираннях в якості волонтера, щоб очистити береги водойм, зокрема і річок.

 

Джерело інформації: https://ecoaction.org.ua

                                     https://buvrtysa.gov.ua

 Баштанське районне управління

 Головного управління

 Держпродспоживслужби

в Миколаївській області

Як зменшити забруднення водойм

 

Серед найбільш поширених видів забруднення водойм, зокрема і річок, можна виділити такі:

Сільськогосподарське забруднення. Аграрний сектор використовує близько 70% поверхневих водних запасів Землі та є серйозним забруднювачем води. Щоразу, коли йде дощ, добрива, пестициди й тваринні відходи з ферм вимивають поживні речовини та патогени, бактерії й віруси у водойми. Саме таке забруднення, викликане надлишком азоту й фосфору у воді або повітрі, викликає токсичне цвітіння водоростей, що є розповсюдженою проблемою у всьому світі.

Забруднення від каналізації та стічних вод. Цей вид забруднення включає будь-яку воду, яка попередньо була використана домогосподарствами (наприклад, після користування душем) та від комерційної, промислової та сільськогосподарської діяльності. Також сюди відносять стічні води після дощу, оскільки потоки води після злив переносять дорожні солі, нафту, жир, хімічні речовини й сміття з непроникних поверхонь у водні шляхи.

Забруднення нафтою. Цей вид забруднення стосується не лише великих розливів нафти в річках, морях та океанах. Сюди також відносять забруднення «від споживачів», які щодня використовують бензинові та дизельні авто. Уже доведено, що майже половина з близько 1 млн тонн нафти, яка щорічно потрапляє в морське середовище, надходить не з танкерних розливів, а з наземних джерел, як-от фабрики, ферми й міста.

Забруднення радіоактивними речовинами. Радіоактивні відходи можуть зберігатися в навколишньому середовищі тисячі років, що робить їх захоронення серйозною проблемою. Вони утворюються не лише від роботи атомних електростанцій, а й від видобутку урану, виробництва та випробування військової зброї, а також університетами та лікарнями, що використовують радіоактивні матеріали для досліджень і медичних цілей.

Вода є одним з найважливіших природних ресурсів, і в наших силах запобігти її забруднення. Незначні зміни в звичках, наприклад, застосування натуральних чистячих засобів замість токсичних хімікатів будинку, вирощування дерев і квітів в саду, можуть зіграти величезне значення. Для більш масштабних змін намагайтеся не замовчувати факти скидів брудних стоків підприємств у місцеві водойми. Будь-яка дія може призвести до позитивного результату.

Зміна звичок по веденню домашнього господарства

1. Використовуйте якомога менше хімічних засобів при прибиранні будинку. Цей простий крок може значно вплинути на ситуацію. Використання таких токсичних хімікатів, як відбілювач або аміак, не тільки шкідливо для водних ресурсів, але у них просто немає необхідності. Натуральні чистячі засоби також ефективні для догляду за домашнім господарством, але вони не шкодять навколишньому середовищу і водних ресурсів планети.

 • Агентство з захисту навколишнього середовища США (The Environmental Protection Agency , EPA) публікує список чистячих засобів (і інших речовин), які визнані «зеленими», тобто екологічно безпечними, вони не забруднюють водні ресурси.
 • Такі розповсюджені речовини, як оцет і питна сода, можна використовувати для прибирання будинку, починаючи від миття вікон, закінчуючи чищенням кахельної плитки в ванній кімнаті, вони абсолютно не токсичні.

2. Утилізуйте відходи правильно. Ніколи не зливайте в каналізацію відходи, які не розкладаються. Коли ви користуєтеся токсичними речовинами, такими як фарбами або аміаком, прийміть заходи щодо їх правильної утилізації. Якщо ви не знаєте, як їх правильно утилізувати, проконсультуйтеся у пункті збору небезпечних відходів або пошукайте інформацію в інтернеті. Ось список деяких речовин, які ніколи не можна зливати в каналізацію:

 • Фарби
 • Моторне масло
 • Розчинники та очищувачі
 • Аміак
 • Хімікати для басейну

3. Не змивайте ліки в каналізацію. Ліки зроблені з речовин, які можуть виявитися шкідливими для навколишнього середовища. Якщо у вас є прострочені ліки, здайте їх в пункт прийому небезпечних відходів, наприклад мобільні пункти прийому – «Екомобілі».Так ліки не потраплять у водойму, не заподіють шкоди людям і тваринам. 

4. Не змивайте сміття в каналізацію. Змиваючи в унітаз такі предмети, як памперси, вологі серветки, пластикові аплікатори від тампонів, ви можете створити проблеми з каналізацією. До того ж ці предмети будуть засмічувати річки і озера, а це може погубити риб та інших річкових і морських мешканців. Замість змивання таких предметів в унітаз, просто викиньте їх у смітник.

 • Ви можете використовувати тканинні підгузники, туалетний папір із вторинної сировини, біорозкладані тампони, щоб максимально скоротити предмети, які в кінцевому підсумку опиняються на звалищі.

5. Економте якомога більше води. Економія води дуже важлива для збереження водних ресурсів планети. Очищення питної води і води для ведення домашнього господарства вимагає багато зусиль та енергоресурсів, тому економте якомога більше води, особливо під час посухи. Ось деякі корисні звички, які допоможуть вам економити воду:

 • Приймайте душ замість ванни, так як ванна вимагає більше води.
 • Вимикайте крани, коли ви не користуєтеся водою, наприклад, коли чистите зуби.
 • Не заливайте галявину. Вимикайте автополив в дощові дні.
 • Поливайте город до сходу сонця або після його заходу, щоб уникнути випаровування, що призводить до нераціонального використання води.

6. Намагайтеся не використовувати пластик. Так як пластик не біорозкладаний, він накопичується в річках, озерах, морях, тому що йому більше нікуди подітися. Наприклад, Велика тихоокеанська сміттєва пляма, або Східний сміттєвий континент, або Тихоокеанський «мусороворот» – сміття, що накопичився в Тихому океані. Сміття, що забруднює річки, моря і озера, завдає шкоди морським мешканцям і людям. По можливості, використовуйте скляні контейнери або тканинні пакети замість пластику.

Підтримка садової ділянки екологічно чистим

1. Не використовуйте пестициди і гербіциди. Ті хімікати, які ви розпорошуєте в городі, потрапляють у грунт і просочується у воду. Забруднена вода чинить негативний вплив на навколишнє середовище і на людей, які від неї залежать. Використовуйте натуральні засоби для боротьби з шкідниками і бур’янами.

 • Застосовуйте органічні методи рослинництва і знаходьте безпечні способи боротьби з шкідниками. Наприклад, багато шкідників бояться звичайного розчину мила і води.
 • Вирощуйте місцеві види рослин, вони виведені з посиленою здатністю чинити опір саме місцевим шкідників. Рослини, виведені в інших регіонах, більш схильні до хвороб.

2. Міняйте бетонні покриття на газони. Коли будинок оточений бетонною плиткою і іншими подібними покриттями, стоки відпрацьованої води просочуються в грунт замість того, щоб рівномірно розподілятися по великій поверхні. Звичайно, двір викладений плиткою красиво виглядає, скорочує зусилля на регулярний догляд за газоном, але пам’ятайте, що галявина навколо будинку набагато корисніше для навколишнього середовища.

3. Запобігайте ерозії ґрунту. Коли грунт піддається ерозії і руйнується, потрапляючи у річки і озера, хімічні речовини розчиняються у воді, створюючи проблеми рослинам і тваринам. Наприклад, коли рівень фосфору у воді різко підвищується, це приводить до бурхливого цвітіння водоростей, а це в свою чергу, може знищити популяцію риб. Щоб запобігти ерозії грунту, висаджуйте більше дерев, кущів і трави. Коріння рослин утримують грунт від руйнації і потрапляння у воду.

4. Збирайте і компостуйте садові відходи. Якщо відходи зберігати як попало, вони можуть потрапити в каналізацію, канави, потічки. Навіть якщо ваші відходи не містять гербіцидів і пестицидів, велика кількість гілок, листя, скошеної трави можуть перенаситити воду поживними елементами.

 • Зберігайте компост в ящику чи бочці, щоб компост не розмивався по ділянці.
 • Використовуйте газонокосарку з мульчуванням замість газонокосарки з мішком для збору трави. Газонокосарку з мульчуванням додає натуральний шар компосту на вашій галявині, до того ж вам не треба мати справу з утилізацією скошеної трави.
 • Правильно утилізуйте садові відходи та скошену траву.

5. Слідкуйте за станом вашої машини. Якщо в машині підтікає бензин або інші рідини, пам’ятайте, що вони потрапляють в грунт. Регулярно проводьте техогляд машини, своєчасно ліквідуйте всі несправності.

 • На додаток до вищесказаного, не забувайте правильно утилізувати моторне масло замість того, щоб просто виливати його в каналізацію.

 

Якщо ви живете недалеко від місцевого водного джерела, ви багато чого можете зробити для того, щоб захистити його від забруднення. Дізнайтеся, чи організовуються суботники по прибиранню прилеглих до водойми територій, обов’язково беріть участь у такій прибираннях в якості волонтера, щоб очистити береги водойм, зокрема і річок.

 

Джерело інформації: https://ecoaction.org.ua

                                     https://buvrtysa.gov.ua

 Баштанське районне управління

 Головного управління

 Держпродспоживслужби

в Миколаївській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора